Попередження насильства

Створити сприятливі умови для розвитку, виховання та навчання – головне завдання закладу освіти. Від того, в якій атмосфері перебувають діти, залежить їхній настрій, їхнє здоров’я, їхнє бажання вчитися і, зрештою, просто приходити до  школи. Безпечна, доброзичлива атмосфера, заснована на довірі і повазі є найліпшою основою, щоб запобігти насильству та булінгу в закладі освіти.

З проблемою насильства та булінгу в закладах освіти стикаються у всьому світі, і Україна не є винятком. Це підтверджують не тільки окремі випадки насильства й цькування, а також результати опитувань дітей та  підлітків. За  даними опитування «Здоров’я та  поведінкові орієнтації учнівської молоді України» 2018 року, серед дітей віком від 10 до 17 років жертвами образ, принижень чи  знущань визнали себе 37,9 % серед усіх опитаних підлітків, а  35 % опитаних відповіли, що самі брали участь в образах/приниженні або знущанні з інших.

Для протидії насильству й цькуванню у закладах освіти в 2018–2019 роках Міністерство освіти і науки України, за підтримки Уповноваженого Президента України з прав дитини, а також міжнародних і громадських організацій, ініціювало перегляд та ухвалення низки доповнень до законодавчих актів України з метою посилити заходи із запобігання та протидії булінгу в закладах освіти, розробити порядок реагування та надання допомоги, а також посилити відповідальність за вчинення таких дій, в тому числі за бездіяльність і приховування таких випадків.