Поради під час дистанційного навчання

ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ПСИХОЛОГА  ПІД ЧАС ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ
Як правильно організувати дистанційне навчання — практичні поради батькам

Наголошуємо, що відповідно до ст. 55 Закону України «Про освіту» батьки є учасниками освітнього процесу і відповідальними за здобуття дітьми повної загальної середньої освіти, тому надзвичайно важливою є участь батьків у дистанційному навчанні, їх сприяння виконання дитиною освітньої програми та досягненню дитиною певних результатів навчання.

1. Збережіть в ньому звичний для учня розпорядок — ранковий підйом, поділ часу на прийом їжі (три основних прийоми їжі і три перекуси), навчання і відпочинок. Не забудьте про творчість і фізичні вправи.
  2. Дотримуйтесь розкладу уроків на кожен день, з урахуванням навчання і відпочинку.

Враховуйте, що при правильній організації навчального процесу для молодших школярів час занять не повинен перевищувати трьох годин в день (без урахування перерв), а для учнів середньої і старшої школи — п’яти годин. Розпишіть виконання завдання на кожен день так, щоб між уроками залишався час для відпочинку (15-20хвилин). Приділіть увагу самоорганізації за складеним розкладом і незабаром контролювати дитину вже буде не потрібно.

1. Організуйте робоче місце.

На ефективність навчання дуже впливає робоче місце. Тож, щоб дитина могла зосередитися на виконанні завдань, потрібно забезпечити її комфортним та зручним робочим місцем. Адже навчання на дивані або лежачи в ліжку, буде сприяти відволіканню і шкодити здоров'ю дитини. Тому виберіть окремий куточок у будинку та обладнайте його. Кімната, в якій дитина буде займатися навчальною діяльністю, має добре вентилюватися, щоб школяр міг дихати чистим повітрям, а не пилом, який накопичується за цілий день в погано вентильованому приміщенні.

1. Робіть регулярні перерви

Під час виконання завдань важливо кожні 25-30 хв робити короткочасні перерви для виконання зорової гімнастики, випивання склянки води тощо. А кожні 45-60 хв - влаштовувати перерви протягом 10-15 хвилин, щоб розім'яти руки та ноги (танці, заняття спортом), уникнути перенапруження очей від комп’ютерного монітору та залишатися сконцентрованим.

1. Чергуйте онлайн навчання з інтими видами навчальної діяльності.

Бажано включати в навчальний час не лише слухання онлайн-лекцій чи виконання завдань на комп'ютері, а й роботу в зошиті, читання книг, створення проектів, спостереження, експериментування. Важливо навчити також дитину конспектувати, робити замітки для кращого засвоєння та запам'ятовування інформації. І не забувайте влаштовувати перевірку знань після засвоєння інформації - нехай дитини відповідає на запитання, переказує, проходить тести, робить контрольні та олімпіади. При цьому «вимірюйте» успішність навчання якісніша, а не кількісними показниками. Критеріями можуть бути розуміння правил, точність виконання математичних операцій, грамотність письма тощо.

1. Мотивуйте дитину до успіху.

Мотивація може бути різною - зовнішньою (заохочення, як-то дозвіл погратися на комп'ютері, купити іграшку тощо) та внутрішньою - власне пізнавальний інтерес дитини (який підвищується від підтримання допитливості дитини, похвали за її досягнення тощо).

1. Кожен день обговорюйте з дитиною результати навчального дня — що вийшло або поки не вийшло, шукайте разом відповідь на невирішене питання.

При кожному успіху школяра не скупіться на похвалу — висловлюйте радість, захоплення, повагу досягненнями дитини, так як це підстьобує її прагнення до нових знань.

1. Онлайн-навчання збільшує час перебування дитини в мережі, але після уроків не забороняйте школяру використовувати гаджети. Спробуйте разом знайти баланс.
  2. Використовуйте час після проходження дистанційних уроків для спілкування зі своєю дитиною.

Читайте, грайте, дивіться фільми, випікайте пироги —робіть що завгодно, але разом.

3. І головне, зберігайте спокій, адекватне і критичне ставлення до подій. Емоційний стан дитини безпосередньо залежить від стану дорослих. Досвід батьків з інших країн показує, що всім потрібен якийсь час на адаптацію до режиму самоізоляції, але це нормальний процес. Ведіть себе спокійно, стримано.